ШАРЕНЕ СТРАНЕ ИЗ ЦРНЕ ТРАВЕ
НАШ ДАРОДАВАЦ ЈЕ ЉИЉАНА ГЛИГОРИЈЕВИЋ ИЗ ЦРНЕ ТРАВЕ.
Љиљана Глигоријевић рођена је у Дарковцу код Црне Траве. Живела је у Житковцу крај Алексинца, где завршава основну школу и Педагошку академију. Од 1987. године ради као учитељ у Црној Трави до данас. На Учитељском факултету дипломира 2007. године.
Поезију пише од ране младости и у последњих неколико година, заступљена је у многим зборницима, руковетима и алманасима. Добитник је више престижних награда, повеља и признања. Предано посвећена свом учитељском занимању и педагошком раду са својим ученицима, за само неколико година осваја више од стотину осамдесет награда, признања, диплома и похвала на школским, општинским, републичким и међународним такмичењима.
Својим песмама и кратким причама заступљена у преко седамдесет зборника, руковети и алманаха. За свој књижевни рад добитник је бројних награда и признања. Књига „МИ ЋЕМО ТИ БИТИ НАДА“ је њена прва самостална књига објављена 2013. у издању Уметничког клуба РАСКОВНИК из Смедерева. Члан је СКОР-а (Савеза књижевника у отаџбини и расејању), Књижевног клуба „Mирослав Мика Антић“ из Инђије, Удружења балканских уметника из Суботице… Један је од оснивача и најактивнијих чланова Уметничког клуба РАСКОВНИК.
Данас живи и ствара у Власотинцу.
ЉИЉАНА ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИЈИХ УЧИТЕЉИЦА У СРБИЈИ. ЊЕНУ УЧЕНИЦИ ОСВАЈАЈУ НАГРАДЕ НА БРОЈНИМ ТАКМИЧЕЊИМА У ЗЕМЉИ. ТАКО ПРОНОСЕ ИМЕ СВОЈЕ ШКОЛЕ И ЦРНЕ ТРАВЕ.
Црна Трава позната је као печалбарски крај, из ког је између шездесетих и осамдесетих година прошлог века отишло скоро две трећине становника. Та тенденција је настављена и између последња два пописа, када је општина изгубила готово трећину становника. Данас у најмањој општини у Србији сада живи нешто мање од 1.700 људи.
ЗАТО ЈЕ ПЕСНИКИЊА ЉИЉАНА И ОПЕВАЛА ТУГУ ЦРНОТРАВСКУ:
ЦРНА ТРАВО
Црна Траво, мајко моја мила
огњишта се твоја затворила
из светиљки светлост ти не гори,
нит се звонка девојачка песма ори,
не чује се ни дечија граја – туго моја, туго завичаја.
Ал’ не дај се ти огњиште наше,
ти колевко наших прадедова,
већ рашири своја недра бујна
па позови у окриље твоје,
миле кћери и синове своје,
нек се врате Вилинскоме Лугу
дечја граја нек растера тугу!
Хвала, Љиљо!
Видимо се на Смотри у мају!